
Czy warto czytać książki?
Czy warto czytać książki?
Często zadawane pytanie brzmi: czy warto czytać książki? Owszem, ale jakie? Z pewnością nie będzie mowy o książce telefonicznej, choć niektórzy tam też znajdują kluczowe dla własnego funkcjonowania informacje, ale literaturą tego nazwać nie można. Więc, co nią nazwiemy? I jakie płyną korzyści z czytania poszczególnych gatunków?
Czy warto czytać książki? Trudno ukryć, że ma to wiele zalet. Z pewnością poszerzamy swoją wiedzę o otaczającym nas świecie i relacjach międzyludzkich, a także zasób słownictwa, poprawiamy umiejętności redagowania własnych tekstów, rozwijamy wyobraźnię, redukujemy stres, a przede wszystkim uczymy się myśleć i kształtować własne opinie. Niektórzy nawet twierdzą, że zwiększa to poziom naszej atrakcyjności u płci przeciwnej, ale to zależały, co kto lubi. To są jednak same ogólniki. Warto przedstawić ten temat, przytaczając poszczególne gatunki publikacji.
Co zyskamy, czytając literaturę faktu?
Literatura oparta na faktach nie tylko sprawia, że uzupełniamy naszą wiedzę historyczną i aktualną, ale również może sprawić, że możemy poznać ciekawych ludzi. Warto zaznaczyć, że do tego typu książek zaliczają się nie tylko reportaże, lecz również wspomnienia, biografie, a jedną z ciekawszych form są wywiady-rzeki. Z tego ostatniego gatunku nie dowiadujemy się tylko suchych faktów z życia danej osoby. Dowiadujemy się, jak patrzyła na świat, a przede wszystkim w pewien sposób wysłuchać ich. Historia pisała się kiedyś i pisze się nadal. Literatura faktu jest bardzo ważnym jej świadectwem. Ponadto z historii i teraźniejszości czerpiemy nauki i inspiracje. Badacze i biografiści wykonują kawał dobrej roboty, więc, czy warto czytać książki? W kontekście tego gatunku warto powiedzieć, że jak najbardziej tak.
Kolejną zaletą pogrążania się w lekturze tego typu książek jest poszerzanie słownictwa, ale również poznawanie słownictwa i sposobów budowania wypowiedzi z przeszłości i teraźniejszości. Ponadto poznajemy poszczególne gatunki tekstowe, ponieważ, jak wcześniej było wspomniane, to nie tylko reportaże. Biografie także są różnie formułowane przez autorów, a wiele zależy od samego bohatera. Znajdziemy na rynku historię podzielone na rozdziały, ale też wspomnienia, które zazwyczaj dotyczą osób nieżyjących, a ich obraz powstaje na podstawie świadectw rodziny, przyjaciół, znajomych, czy współpracowników. Są też oczywiście autobiografie i wywiady-rzeki. Poznawanie sposobu konstrukcji poszczególnych tekstów może pomóc przyszłym dziennikarzom, pisarzom i biografom. To kolejna odpowiedź na pytanie, czy warto czytać książki.
Powieści historyczne – jak autorzy łączą wiedzę z fabułą?
Powieści historyczne również nie zalegają na półkach w księgarniach. Zawierają w sobie często fakty i fikcję literacką. Mogą poszerzać nasza wiedzę, ale pod warunkiem, że określony jej zakres już posiadamy i zaglądamy do wcześniej wspomnianej literatury faktu i historycznej. Kluczowe jest to przy weryfikacji, co miało naprawdę miejsce, a co jest tylko twórczością pisarza. Tego typu książki mogą nam przybliżać tło, czyli, jak wyglądało życie, czy codzienność dawniej. Zawierają tez elementy służące rozrywce, choć wiele zależy od stylu i sposobu redakcji tekstu danego autora. Humor i powaga sprawiają, że treść może być atrakcyjniejsza dla czytelnika. A gdy dojdzie do tego lekkość pisania, to jeszcze chętniej sięgnie po taką lekturę. Jeszcze raz zadam pytanie, czy warto czytać książki? Po raz kolejny odpowiedź jest twierdząca.
Literatura naukowa i poradniki – czy teoretyczna wiedza się przydaje?
Z literaturą naukową spotykamy się najczęściej w procesie edukacyjnym, choć nie zawsze. Są tacy, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę. Przeszkodą w zrozumieniu tego typu tekstów może być język specjalistyczny, charakterystyczny dla określonej dziedziny wiedzy. Jednak i tę przeszkodę da się pokonać, korzystając ze słowników i innych pozycji tego typu. Poznawanie określonych specjalizacji w ten sposób nie tylko poszerza nasze kompetencje, ale również rozwija osobowość, pasje oraz przygotowuje do wykonywanego zawodu. To także furtka do kariery naukowej. Po raz kolejny odpowiedź na pytanie, czy warto czytać książki brzmi tak.
Drugim rodzajem literatury, który również służy poszerzaniu naszej wiedzy są poradniki. Są one zazwyczaj napisane zdecydowanie prostszym i bardziej przystępnym językiem. Mogą dotyczyć tego, jak radzić sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami, a także, jak wykonywać jakąś określoną pracę, na przykład działania promocyjne, graficzne, czy nawet redakcyjne. Omawiają zagadnienia zarówno bliższe naszej codzienności, jak i dalsze. Tego typu książki są zdecydowanie popularniejsze od wcześniej wspomnianej literatury naukowej dzięki prostszemu dla czytelnika sposobowi prezentacji tematu. Jednak wiedza ta nie jest tak wyczerpująco opisana, jak w pozycjach naukowych. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego dwa tak różne rodzaje literatury zostały zestawione w jednym rozdziale. Oba poszerzają wiedzę, uczą czegoś nowego. Czy warto czytać książki? Szczególnie te? Oczywiście. To dobry początek do zgłębiania wielu tematów.
Powieści obyczajowe i romanse – czy są warte uwagi?
Literatura obyczajowa cieszy niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Dlaczego? Ważną jej zaletą jest fakt, że każdy z nas może się poczuć, jak bohater takiej książki. Przygody tych postaci fikcyjnych niewiele odbiegają od naszej szarej codzienności we większości. To również zależy od czasu i miejsca akcji oraz sposobu budowania bohaterów. Miewają oni wzloty, upadki, przeżywają miłości, smutki, cierpią z powodu złamanych serc. Czytelnik ma okazję poznać różne ludzki rodzaje osobowości, czyli dowiadujemy się czegoś o samych ludziach. Poznajemy również miejsca, a nawet określone zawody – ich charakter, specyfikę, drogę, jaką trzeba przejść, by je wykonywać. Pamiętajmy jednak, że prezentuje fikcję – zapoznajemy się jedynie z pewnymi mechanizmami, którymi rządzi się ludzkie życie. Ponadto powieści obyczajowe poprawiają nastrój, bawią, wzruszają, zdarza się, że gniewają – możemy przezywać tak zwane katharsis. To kolejny argument za tym, żeby zaglądać do literatury. Sami sobie odpowiedzcie na pytanie, czy warto czytać książki.
Zbliżone do wspomnianej przed chwilą literatury obyczajowej są romanse, które w głównej mierze skupiają się na relacjach damsko-męskich, damsko-damskich, czy męsko-męskich i wszystkim, co z tym związane, również aspektem psychologicznym i fizycznym miłości. Obecnie największą popularność wśród czytelników zyskują romanse biurowe i mafijne. Krystalizuje się tutaj pewien bardzo powszechny schemat, który chyba został zapoczątkowany przez 50 twarzy Greya, choć nie od początku widać podobieństwo. Zazwyczaj mamy niezwykle przystojnego pana, zazwyczaj bogatego, lekko lub bardziej z natury chamskiego, albo egocentrycznego, a obok niczym niewyróżniającą dziewczynę, choć nie zawsze, sekretarkę, kelnerkę, czy dziennikarkę, której owy pan funduje zawrót głowy. W przypadku romansów mafijnych z kolei mamy często do czynienia z brutalnymi potworami, czasem nawet sadystycznymi, z których jakimś cudem udaje się wydobyć kochającego człowieka tym dziewczynom, albo nie i się męczą facetem. Podsumowując, moda na niegrzecznych chłopców ma się dobrze w literaturze i nie tylko. Czy w tym przypadku warto czytać książki? Szczególnie te? Może zarysy fabularne wydają się na pierwszy rzut oka nieco abstrakcyjne, ale nie wiemy wszystkiego o ludziach, czy środowiskach. Może gdzieś na świecie są i tacy. Miłość również rządz się swoimi prawami. A ponadto warto samemu ukształtować opinię na temat tego typu literatury – choćby dlatego zachęcam do zajrzenia.
Fantastyka, horrory, kryminały i thrillery – co tutaj znajdziemy ciekawego?
Przed nami ostatnie już gatunki książek. Zacznijmy od fantastyki, która źródłem wiedzy z pewnością nie jest, ale może być źródłem rozrywki, jeśli lubimy te klimaty. Ponadto jest wymagająca względem autora, który zabiera się za pisanie takich książek. Pisarze tworzą własne światy, albo mieszają rzeczywistość przeszłą lub teraźniejszą z elementami fikcyjnymi, a nawet snują własne wizje przyszłości. Jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ świat ten powinien być spójny. Jeśli chodzi o plusy, które niesie za sobą czytanie tego typu literatury, to z pewnością jest to rozwijanie wyobraźni. Poznajemy też ramy gatunkowe. Fantastyka często czerpie także z różnych wierzeń i kultur, przerysowuje na swój sposób sytuacje społeczne, a nawet polityczne. Czy warto czytać książki? Owszem, szczególnie te.
Kolejnym gatunkiem, który często czerpie z wierzeń i kultur jest horror, czyli literatura grozy. Tutaj dochodzi również dreszczyk emocji, trochę strachu, szczególnie, gdy w całym domu panuje cisza, za oknem noc, a czytelnik właśnie zajęty jest taką lekturą. W otoczkę tego świata często wplecione są relacje międzyludzkie, zjawiska i problemy społeczne, przemoc, a nawet ustroje polityczne. Znajdziemy też w nich bardziej pozytywne elementy takie, jak miłość, przyjaźń i inne. Częstym wątkiem jest również szeroko oraz obrazowo pojmowana charakterystyka natury ludzkiej na przykładzie bohaterów. Do czego człowiek jest zdolny w najbardziej ekstremalnej sytuacji, czy stanie zagrożenia? Oczywiście znajdziemy również zombi, wampiry, duchy, demony, strzygi i pozostałe fikcyjne stworzenia. To kolejny gatunek, który rozwija naszą wyobraźnię. Czerpie też z wielu dzieł kultury. Po raz kolejny zadaję kluczowe pytanie, czy warto czytać książki i odpowiadam twierdząco.
Kryminały i thrillery, to ostatni sektor literatury, który chciałabym wyróżnić w tym artykule. Często zawierają elementy literatury obyczajowej, choć tutaj mamy przede wszystkim do czynienia z policjantami, mordercami, czy dziennikarzami, choć nie jest to reguła. Coraz większą popularnością cieszą się publikacje, dzięki którym mamy okazję poznać samych złoczyńców: jak postrzegają świat, swoje ofiary i czyny, a także ich przeszłość, czyli to, co sprawiło, że są tacy, a nie inni. To również dobra okazja do poznania człowieka, jego natury – nie mówię tutaj tylko o tych skrajnych przypadkach, jak morderca. Inni bohaterowie również borykają się z wieloma zdarzeniami, emocjami i uczuciami, a często demonami przeszłości. Muszą z nimi żyć, nikt im ich nie zabierze. Konstrukcja tekstu może być również różna, od standardowych rozdziałów, przez kartki z pamiętnika, czy dziennika, po wspomnienia. Lektura taka z pewnością pomoże zdobyć wiedzę zahaczającą o psychologię, ale należy pamiętać, że to tylko fikcja literacka. Czy warto czytać książki? Tak.
Czas na podsumowanie. Starałam się poruszyć kwestie najbardziej znanych gatunków książek. Obecnie często są one mieszane, albo ich elementy. Literatura nie jest czymś stałym, a płynnym. Zmienia się w zależności od panujących sytuacji na świecie, mody i trendów, upodobań pisarzy i czytelników. To ciągłe poszukiwanie czegoś nowego w fabule, formie. Ja na przykład w książkach bardzo lubię nieszablonowość, której cały czas wypatruję na półkach w księgarniach oraz bibliotekach. Ale jedno jest pewne: odpowiedź na pytanie, czy warto czytać książki? Warto! Zaglądajcie do nich jak najczęściej.
Dzięki za ten wpis jest ciekawy i inspirujący. Tylko nie zasypiaj gruszek w popiele czekam na więcej.
Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.
UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to „kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?
Zamiast szukać podziałów lepiej się jednoczyć, łątwiej wielką bandą po trudnej drodze kroczyć, zmowa milczenia u nas nic się nie zmienia, wszystkim dorbym blogom życzymy powodzenia cyt. Firma